אורי בארץ הפלאות – סיפור על פינוי דירה

“אליס קמה על רגליה ורצה אחרי הארנב הלבן. הוא זינק לתוך מאורת ארנבים גדולה. אליס לא חשבה פעמיים, ומיד זינקה אחריו. מאורת הארנבים היתה כמו מנהרה גדולה ועמוקה, ואליס חשה את עצמה צונחת וצונחת למטה”… כך נפתח ספרו המרתק והאהוב של לואיס קרול אודות קורותיה המוזרים של אליס הקטנה, שמגיעה לארץ הפלאות ונתקלת בדמויות מוזרות, וחווה אירועים הזויים והתרחשויות יוצאות דופן.

alicewonderland-min

בחרתי לפתוח גם את סיפור פינוי הדירה  הזה בעזרת אותה שורת פתיחה, כי במהלכו הרגשתי ממש כמו אליס, כשהפעם היה זה אני: אורי בארץ הפלאות. אז סיפור המסע שלי דומה, או לכל הפחות מזכיר את סיפור מסעה של אליס. אמנם אל ארץ הפלאות שלי לא הגעתי דרך מנהרה אליה נפלתי לאיטי אחרי שרדפתי אחרי ארנב ממהר, אלא הגעתי במסגרת עבודתי – אני עוסק בפינוי בתים. פינוי בית מהווה תמיד חוויה מרתקת ומזמן צלילה אל עולמם הפרטי ואל חייהם של האנשים, שפותחים בפניי את ביתם.

אך השבוע הזדמנה לי חוויה מיוחדת, כשזכיתי לטייל בארץ הפלאות בהדרכתו של משה סנילביץ’. משה הוא קשיש חביב שמפנה את דירתו לשם מעבר לדיור מוגן: “התחנה האחרונה”, כפי שמכנה זאת משה בזכות חוש הומור מיוחד, שנון וסרקסטי עד מאד. כבר בראשית המפגש בינינו התרשמתי מצלילותו המדהימה של משה, ומיד הבחנתי כי בפניי ניצב בחור צעיר וחסון, ומעבר למספר עדויות על האותות שנתן חלוף הזמן בגופו, קשה היה לי לזכור שמולי ניצב אדם בעל היסטוריה רבת שנים.

 

כל חפץ נושא מזכרת

משה היה אדיב וחייכן וגם הקרין נוכחות שלא ניתן להתעלם ממנה. די מהר הבנתי במה מדובר. משה הוא איש מיוחד בעל סיפור חיים מרתק. מיד עם השאלה הראשונה שלי לגבי שרשרת התליון הנדירה בה הבחנתי עם כניסתי לחדר השינה, זיהה משה שלפניו ניצב אדם סקרן עם צמא אינסופי לסיפורים מהחיים. משה חייך, כי ידע כבר מראש שהגעתי למקום הנכון. משה לקח אותי לטיול מרתק בתחנות חייו, כשכל חפץ נושא מזכרת וכל ספר מציף זיכרון. סיפור חייו של משה הוא הסיפור של כולנו. קורותיו שזורים בדברי הימים של המדינה הצעירה אותה טרח במו ידיו להקים ולטפח.

סיפוריו של משה, שפתו העשירה, תיאוריו המרתקים ויכולתו לשרטט בדמיוני ביד אמן את כל מה שקרה אפשרו לי לצעוד עם משה בנתיבי חייו וללמוד מהאיש הגדול הזה לא מעט. האיש שנמלט לבדו מאימת הנאצים בעודו ילד קטן, שהגיע לארץ שוממה ובנה במו ידיו, בעזרת חבריו, את המדינה, עליה גם לחם, עמד מולי ושיתף אותי בסיפורים מעניינים, שלכל אחד מהם מוסר השכל חשוב, שילווה אותי כצידה לדרך במסלול של חיי. לפעמים אני ממש נהנה במהלך פינוי דירה, כי הסיפורים אשר מספרים לי הם נכס של ממש עבורי וחוזרים אלי שוב ושוב, כמו גם עוברים לאתרים אחרים גם הסיפורים של משה יישארו כאלה, כל עוד אני חי.

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

אולי יעניין אותך גם