אגרנות כפייתית – התופעה ודרכים אמיצות להתמודד איתה ועם אגרן כפייתי

מעוניינים לפנות בית של אגרן כפייתי? הגעתם למקום הנכון. קראו על הדרכים להתמודד עם המחלה, הקושי (שבוודאי מוכר לכם) וגם על הפתרון ההכרחי לאגרנות כפייתית- פינוי תכולת דירה!

אגרנות כפייתית או אספנות כפייתית היא מצב נפשי, המוגדר על ידי מדע הפסיכיאטריה כסוג של מחלה. כולנו אוספים דברים. חלקנו מתוך חיבה לחפצים מסוימים, כגון ספרים, בובות, תמונות, שירים או יומנים, שנכתבו על ידי בני משפחה בשנים עברו – כל מיני דברים קטנים שאספנו בחיינו. זו תכונה אנושית טבעית, שאין בה כל רע.

אגרנות כפייתית היא הרבה מעבר לזה. האגרן הכפייתי אוסף לא רק דברים אישיים, אלא דברים, שהוא מוצא ברחוב, כאלה שהוא יכול לעשות בהם שימוש, אך גם הרבה כאלה שלא. האספן הכפייתי ממלא בדרך כלל כל חלל, שנמצא בבית, לפעמים מן הרצפה ועד לתקרה. ברוב המקרים, מישהו שסובל מאגרנות כפייתית אינו יודע מה יש ברשותו, וזה גם לא חשוב עבורו. הוא אוגר דברים, כי מלאכת האגירה היא זו החשובה לו, וכמו כן, יש הסוברים, שהתחושה של בית מלא, אף אם הוא מלא ממסד ועד טפחות, מרגיעה את האספן הכפייתי.
ארגזים ושקיות לאחר פינוי בית אגרן כפייתי

לא קשה לזהות דירה, או בית, שחיים בו אנשים הסובלים מאגרנות כפייתית. במקרה של בית פרטי, ניתן להבחין בתופעת האספנות הכפייתית עוד לפני שנכנסים לבית עצמו: החצר המקיפה את הבית מלאה אף היא בעשרות, אם לא מאות, חפצים, שרובם ישנים ומסוכנים. החיות העלולות למצוא להן בית בין כל החפצים האלה מסוכנות אף הן.

אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית אשר גורמת לסבל רב לאדם הסובל ממנה ולאנשים הקרובים אליו או אליה. אגרנים כפייתיים חשים צורך חזק ובלתי נשלט לאסוף ולאגור חפצים שונים, לרוב מכל הבא ליד. לרוב מדובר על אגרנות של פריטים ללא ערך או שימוש מיוחד. הדירות והבתים של אגרנים כפייתיים עמוסים בצורה שקשה לתאר, חפצים בכל מקום אפשרי והפרעה אדירה לשגרת החיים, שגרה הנשלטת ע”י האגרנות. נסביר קצת על הפרעה נפשית זו ועל הדרכים לפנות את כל הפריטים הללו.

הפרעת אגרנות כפייתית (Compulsive hoarding) נכללת בקטגוריית ההפרעות הנפשיות הטורדניות-כפייתיות (obsessive compulsive disorders). האנשים הסובלים מאגרנות ואספנות כפייתית הופכים לרוב למנותקים מהסביבה ומקדישים את כל זמנם לאגירת עוד פריטים ו”סידור” ביתם סביב העומס האדיר של חפצים ופריטים. אגרנות כפייתית מתפרצת ומתפתחת מתוך צורך בסיסי ונפוץ של אגירת חפצים לצרכי הישרדות וצבירת רכוש, כאשר לאדם יש גם תופעות של הפרעות טורדניות כפייתיות הצורך הזה הופך בהדרגה לאגרנות הכפייתית. סיבות מרכזיות להתפתחות אגרנות הן:

אמונות תפלות המתקשרות אצל האגרנים עם השלכת פריטים שונים.

חרדות ופחדים מפני מחסור כלשהו.

אגירת חפצים בעלי הקשר רגשי המתפתחת לכפייתית ומקיפה כמעט כל פריט.

אגרנות כפייתית לאחר טראומה נפשית או טרגדיות אישיות.

ישנם מקרים בהם אגרנים כפייתיים נמצאים כה עמוק בתוך הכפייתיות שלהם שהם לא מודעים לחומרת הבעיה ולכך שבכלל יש בעיה, אך ישנם גם מקרים רבים בהם האדם מודע לחלוטין למצבו ולבעייתיות שלו, אך הדחפים והפחדים מניעים אותו להמשיך לאגור ולא לוותר על שום פריט.

ההתבטאות בפועל

אגרנות כפייתית מתבטאת כאמור בעיקר באגירה אינסופית ובלתי הגיונית של פריטים מסוגים שונים. אך בנוסף הפרעה נפשית זו יכולה לבוא לידי ביטוי גם בדוגמאות נוספות: רכישות גדולות ומוגזמות של פריטים – כולל מזון למשל – חיטוט בפחי אשפה למציאת עוד פריטים, שמירה של כל חפץ או פריט אישי – כולל דואר, פתקים, עיתונים וכו’ – בידוד חברתי וחוסר יכולת להיפרד מאף פריט.

הדירות של אגרנים כפייתיים פעמים רבות יהיו אטומות לעולם החיצון והם עצמם לעיתים לא ייצאו כמעט מהדירה, האגרנות יכולה כמובן להוביל למפגעים סניטריים ולהתפתחות בעיות בריאות אחרות. לאגרנים הכפייתיים פעמים רבות אין כל מקום פנוי בבית, כולל לא מקום לאכול, לשבת ואפילו להתרחץ בצורה נוחה או לישון.

טיפול באגרנות כפייתית

המודעות לאגרנות הכפייתית והשלכותיה עולה בשנים האחרונות, גם עקב תכניות טלוויזיה שעקבו ותיעדו אגרנים כפייתיים בביתם. הטיפול הפסיכולוגי יכול להיות דומה במהותו לטיפול בהפרעות OCD אחרות, כולל יצירת סביבה תומכת, ליווי אישי של האגרן ע”י משפחה, חברים וגורמים מקצועיים, כמו כן יש מקרים שבהם מיישמים טיפול פסיכיאטרי תרופתי. יש צורך עז ומהותי ברגישות לכל אורך תהליך הטיפול.

פינוי דירות אגרנות כפייתית

בין אם לאחר טיפול מוצלח בתופעות של אגרנות כפייתית ובין אם על מנת לשחרר מקום בדירה של אגרן כפייתי “פעיל”, ניתן לבצע פינוי שכזה באמצעות שירות ייעודי ומקצועי. חברת דרור פינויים למשל מתמחה בשירותי פינוי דירות של אגרנים כפייתיים – בתהליך מדויק, מקצועי, תוך רגישות רבה למצב ולקושי של האדם להיפרד מהחפצים.

פינוי אגרנות כפייתית נעשה תוך מיון הפריטים השונים, הוצאה של סכנות מיידיות מהדירה, פינוי אזורי המגורים העיקריים, ניקיון, לעיתים צביעה ותיקונים קוסמטיים, יישום שירותי הדברה, פינוי החפצים לטיפול הולם באתרי פסולת, מיחזור וחנויות יד שניה. כל הפעולות חייבות להיעשות באופן מקצועי, מודע לבעיה ותוך שקיפות ושיתוף פעולה של כל הגורמים.

אולי יעניין אותך גם