פינוי אגרנות כפייתית – סימפטומים ופתרונות

זיהוי של אנשים הסובלים מאגרנות כפייתית קשה לזיהוי, עד שמגיעים אליהם הביתה. אם אנחנו נצטרך לזהות סימפטומים אצל אנשים שמכורים לאלכוהול, סמים או לחומרים אחרים, סביר להניח שאנחנו נדע מהר מאוד לזהות אותם. היות ומדובר בתופעות מוכרות, שכיחות, תופעות שזוכות לחשיפה תקשורתית רחבה וייתכן גם שיש לו מעט ידע בנושא שעוזר לנו בכך.

אם נרצה לזהות אנשים שמתמודדים עם אגרנות כפייתית, ייתכן שיהיה לנו קשה לזהות אותם. לאחר זמן מה, אנחנו לא נתקשה למצוא ונצליח לזהות אותם. הקושי נובע מכך שמדובר בתופעה פחות רחבה. מצד שני, אנחנו מהר מאוד נגלה, שבין אגרנות כפייתית להתמכרות, יש לא מעט קווים זהים.

אגרנות כפייתית, היא תופעה שבמהלכה אנשים אוגרים כל חפץ וציוד שבא ליד. עד לרמה כזו שהם הופכים את הבית שלהם למחסן שאי אפשר לזוז בו. מן הסתם זה מלווה בריחות קשים ולא פעם זה מוביל לזיהומים, מחלות ונזק סביבתי. נרחב.

ההתמודדות עם אגרנות כפייתית היא לא דבר פשוט.

בדיוק כמו במקרים של התמכרויות, המתמודדים עם בעיה שכזו, לא מקבלים את עצם הבעיה. הם בדרך כלל נוטים לחשוב שהם יכולים לשלוט בה. על פי רוב, עם הזמן, הם מסתגרים בתוך עצמם באופן מאוד קנאי. הם לא נותנים לאיש להתקרב אליהם ולא לביתם שבו מאכלסים את כל החפצים שהם אגרו.

בחלק הבא אנחנו נציג שורה של סימפטומים של הבעיה ומה קורה כאשר צוות של פינוי דירה מגיע לביתו של אגרן כפייתי, בשביל לפנות חלק מהדברים.

לפני שנציג את הסימפטומים חשוב להבהיר, לא כל אחד מתמודד עם אותם סימפטומים. לא כל אחד מתמודד איתם בצורה דומה. אך בדרך כלל, אנחנו יכולים לראות דרך מסלול ההתמכרות לתופעה, כיצד אותם סימפטומים נוצרים ומצטברים להם ביחד.

פינוי דירה בתל אביב

סימפטומים של אגרנות כפייתית

פינוי אגרנות כפייתית

הפתרון – פינוי דירה של אגרן ע"י חברה עם ניסיון מוכח

לפינוי אגרנות כפייתית ישנם פתרונות שונים. צריך להתייחס לבעיה בצורה רצינית. יש צורך בליווי של אנשי מקצוע, פסיכולוגים, פסיכיאטריים וגורמים אחרים. אחת הדרכים להתמודד עם הבעיה, היא באמצעות צוות פינוי דירות.

הצוות אמור לעבוד עם בני המשפחה ולהגיע אל הדירה בשביל לפנות את החפצים שהצטברו בה. רצוי לעשות את זה כאשר האגרן איננו נמצא בבית או לחילופין, כאשר הוא נמצא אך לצידו אנשי מקצוע שיכולים לשמור עליו.

תהליך הפינוי כולל שלבים שונים. החל ממיון חפצים ופריטי תכולה, פינוי יסודי של חפצים שאין בהם צורך, פינוי פסולת, וכן ניקוי יסודי בדירה המפונת. בסיום ניתן להיעזר גם בשירותי צביעה, החלפת בלאי וכן שירותי הדברה. רק אחרי שכל התהליך מושלם, אפשר לחזור להתגורר בדירה בצורה סדירה.

חשוב להדגיש, תהליך פינוי דירה הוא מהותי וחשוב, אך הוא חייב לבוא ביחד עם תהליך טיפולי וליווי משפחתי ואישי, אחרת הבעיה תחזור על עצמה שוב ושוב. לכן חשוב שהטיפול יהיה מערכתי ונרחב.