אגרנות כפייתית – סימפטומים ופתרונות

אם אנחנו נצטרך לזהות סימפטומים אצל אנשים שמכורים לאלכוהול, סמים או לחומרים אחרים, סביר להניח שאנחנו נדע מהר מאוד לזהות אותם. גם בגלל שמדובר בתופעות מוכרות, שכיחות, תופעות שזוכות לחשיפה תקשורתית רחבה וייתכן גם שיש לו מעט ידע בנושא שעוזר לנו בכך.

אך אם אנחנו נרצה לזהות אנשים שמתמודדים עם אגרנות כפייתית, ייתכן מאוד שיהיה לנו קצת יותר קשה לזהות את הסימפטומים, אך אחרי זמן מה, אנחנו לא נתקשה למצוא ולזהות אותם. הקושי נובע מכך שמדובר בתופעה פחות רחבה. מצד שני, אנחנו מהר מאוד נגלה, שבין אגרנות להתמכרות, יש לא מעט קווים זהים.

אגרנות כפייתית, היא תופעה במהלכה אנשים אוגרים כל חפץ וציוד שבא אליהם ליד, עד לרמה כזו שהם הופכים את הבית שלהם למחסן שאי אפשר לזוז בו, ומן הסתם זה מלווה בריחות קשה ולא פעם זה מוביל לזיהומים, מחלות ונזק סביבתי. נרחב.

התמודדות עם אגרנות כפייתית היא לא דבר פשוט, בדיוק כמו במקרים של התמכרויות, אנשים שיש שמתמודדים עם בעיה שכזו, לא מוכנים לקבל את עצם זה שיש להם בעיה, הם בדרך כלל נוטים לחשוב שהם יכולים לשלוט בה, ועל פי רוב, עם הזמן הם מסתגרים בתוך עצמם באופן מאוד קנאי, ולא נותנים לאיש להתקרב אליהם ולא למבנה בו הם מתגוררים ומאכלסים את כל החפצים שהם אגרו.

בחלק הבא אנחנו נציג שורה של סימפטומים של הבעיה ומה קורה כאשר מגיע לביתו של אגרן כפייתי, צוות של פינוי דירה בשביל לסלק חלק מהדברים.

לפני שנציג את הסימפטומים חשוב להבהיר, מן הסתם, לא כל אחד מתמודד עם אותם סימפטומים, ולא כל אחד מתמודד איתם בצורה דומה, אך בדרך כלל, אנחנו יכולים לראות דרך מסלול ההתמכרות לתופעה, כיצד אותם סימפטומים נוצרים ומצטברים להם ביחד.

איך להתמודד עם אגרנות כפייתית

סימפטומים של אגרנות כפייתית

  • הסימפטום הראשון הוא כמובן שלב האגירה. זה יכול לנבוע מסיבות שונות, בין אם מסיבות אישיות, כלכליות וסיבות אחרות. הרבה פעמים זה מתחיל בדברים קטנים, מקריים לפעמים, אך עם הזמן זה מגיע למצב של איסוף דברים מהרחוב, מהאשפה, וכן רכישות מופרזות של חפצים שונים.
  • הסימפטום השני הוא התכחשות לבעיה. זה שלב מוכר, במהלכו מי שאוגר חפצים ופריטים שונים, מכחיש שיש לו בעיה, בדרך כלל הוא גם מתכחש להשלכות ולנזקים החברתיים או הבריאותיים שנוצרים לו. מן הסתם, הוא גם לא ירצה לטפל בבעיה כי הוא לא יכיר בה. במובנים מסוימים זה דומה לשלב בה מכור טוען שהוא נמצא בשליטה ואין לו שום בעיה.
  • הסימפטום השלישי הוא ניתוק כל קשר עם גורם שנראה לו מאיים, בין אם זה משפחה, חברים, ואפילו מקום עבודה, נותני עבודה ועוד. הסיבה לכך, חשש שהם לא מבינים אותו ומונעים ממנו אפשרות ליהנות מהתחביב שלו.
  • הסימפטום הרביעי והקיצוני, הוא איטום של כל פתחי הבית מבפנים ומבחוץ ושמירה קפדנית על כל הדברים שהוא אגר במהלך הזמן. זה נובע מחשש שיקרה להם משהו, הוא מתייחס אליהם כמו אל חברים שהוא צריך לשמור עליו. בשלב הזה, האגרן כבר מתמודד עם חרדות ומצבים נוספים, אפילו התקפי פראנויה שמא מישהו מנסה לקחת ממנו את החפצים שלו. בדרך כלל הוא לא ישמיע רעשים, ינתק כל מקור תקשורת שנמצא אצלו בבית, בשביל למנוע אפשרות שישמעו אותו או שייצרו איתו קשר.


טיפים להתמודדות עם אגרנות כפייתית

כפי שאפשר לראות זה שלב מאוד קיצוני ומסוכן, שיכול גם להגיע למצב שהאגרן יזיק לעצמו וכן לסביבה אם הוא יחשוב שהחפצים נמצאים בסכנה.

הפתרון – פינוי הדירה

ישנם פתרונות שונים לבעיה, וצריך להתייחס בצורה רצינית, צריך ללוות את תהליך הפתרון עם אנשי מקצוע, פסיכולוגים, פסיכיאטריים וגורמים אחרים. אחת הדרכים להתמודד עם הבעיה, היא באמצעות צוות פינוי דירות.

הצוות אמור לעבוד עם בני המשפחה ולהגיע אל הדירה בשביל לפנות את החפצים שהצטברו בה. רצוי לעשות את זה כאשר האגרן איננו נמצא בבית או לחילופין, כאשר הוא נמצא אך לצידו אנשי מקצוע שיכולים לשמור עליו.

תהליך הפינוי כולל שלבים שונים, החל ממיון חפצים ופריטי תכולה, פינוי יסודי של חפצים שאין בהם צורך, פינוי פסולת, וכן ניקוי יסודי בדירה המפונת , שירותי צביעה, החלפת בלאי וכן שירותי הדברה. רק אחרי שכל התהליך מושלם, אפשר לחזור להתגורר בדירה בצורה סדירה.

חשוב להדגיש, תהליך פינוי דירה הוא מהותי וחשוב, אך הוא חייב לבוא ביחד עם תהליך טיפולי וליווי משפחתי ואישי, אחרת הבעיה תחזור על עצמה שוב ושוב. לכן חשוב שהטיפול יהיה מערכתי ונרחב.

Call Now Button